איך לנקות ולתחזק את הפרקט שלכם?

בארץ אין מודעות גדולה בנוגע לעולם העץ, לכן החלטנו לקחת את המושכות ולחשוף מספר טיפים מפי המומחה שלנו.

רצפות עץ יוצרות אווירה נעימה. עם זאת, הן גם נתונות לבלאי כבד מאוד בטווח הארוך: רק תחשבו על נעלי עקב, האבנים מהנעליים והלכלוך היומיומי שאנו גוררים פנימה אל תוך הבית… שום רצפת עץ טבעית לא יכולה לשרוד לכלוך והזנחה לאורך זמן, לכן חשוב להגן עליהן מראש בעזרת ציפוי של שמנים, שעווה או לכה. 

בנוסף, מומלץ להקפיד על הטכניקה לניקוי הפרקט ולחזור על הניקיון ובאופן קבוע, בכדי ליהנות מרצפות עץ בוהקות. בהמשך נפרט את כל הדרכים הנכונות לנקות את הפרקט וגם לשמור עליו לאורך השנים.

HARDWAXOIL NATUREL WHITE

דגשים למהלך עבודה

  • עץ הוא חומר חי – הוא מתרחב ומתכווץ בהתאם לשינויים בלחות ובטמפרטורה. כדי למנוע התעקמות של העץ, כדאי לשמור על הטמפרטורה ועל תכולת הלחות באוויר יחסים קבועות. אקלים מקורה של כ- 20 מעלות צלזיוס ולחות של בין 50% ל- 60% אחוז הם פרמטרים אידיאליים לשימור פרקט.

  • חשיבות השאיבה – לכלוך וחול מגיבים עם פרקט כמו נייר זכוכית, ולכן הם מגבירים את הבלאי של שכבת המגן, מה שמקל על הלחות והלכלוך לחדור פנימה ולפגוע באיכות הפרקט. כתוצאה מכך, לפני שאתם מנגבים את רצפת העץ (בין אם רצפות ובין אם פרקט), תמיד מומלץ לשאוב את הרצפה.
    .
  • שטיח רצפה בכניסה תופס לכלוך רב, מומלץ לוותר עליו.


טיפול ברצפות פרקט

ראשית, עלינו להבחין בין רצפות פרקט עם גימור לכה (אטום) ובין משטחים משומנים או משטחי שעווה של רצפות פרקט. ככל שגימור המשטח אטום יותר, כך הוא איכותי יותר.

ראשית, חשוב להסיר את הלכלוך היומיומי בזהירות ולהשתמש בחומרי הניקוי הנכונים. אין להשתמש במטליות מיקרופייבר או בחומרי ניקוי לכל מטרה. מטליות אלה מתנהגות כמו מברשות גירוד קטנות, וחומרי הניקוי הם אגרסיביים מדי לשימוש על פרקט איכותי. מגבים קשיחים ומנקי אדים אף הם אינם מתאימים לפרקט. 

במקום, כדאי להשתמש בחומרי ניקוי פרקט מיוחדים ובמגב רך, לעקוב אחר הוראות הטיפול הספציפיות וכך לשמור על האיכות המלאה של הפרקט גם בטווח הארוך .

אם הרצפות מלוכלכות קלות, שאיבת אבק מספיקה לניקוי שוטף. לאחר השאיבה, כל שיש לעשות הוא לנגב את הפרקט בעזרת מגב כותנה כמעט יבש, כדי להסיר את הלכלוך שנותר בעדינות. 

עם זאת, יש להיזהר: אם הפרקט נרטב מדי, העץ יספוג יותר מדי מים והמשטח ייפגע בטווח הארוך. כאשר מתרחש נזק, כמו משטח פרקט בעל צבע כסוף-אפור או מחוספס, הדרך היחידה להסיר אותו היא בשיוף, המצריך עבודה קשה וזמן רב. מומלץ להימנע מכך מראש ולהשקיע בתחזוקת הפרקט.

הזנחה או טיפול לא נכון בפרקט הן הטעויות הנפוצות ביותר: רוב האנשים לא מודעים שקיימת נורמה לטיפול ברצפות עץ – תקן (גרמני) DIN 18356 – בה נאמר כי יש להסיר לכלוך באופן קבוע מרצפות פרקט. 

עם זאת, הנורמה אינה מגדירה מרווח זמן מסוים, לכן יש לקבל החלטה במקום. ההמלצה שלנו היא לנקות אחת לשבוע ועד לשבועיים בבתים פרטיים. במגזר אירוח או בחצרים מסחריים, מומלץ לנקות את הרצפה מידי יום ועד ליומיים .

לפרקט בגמר לכה יש משטח אטום, המונע אחיזה של לכלוך. עם זאת, הדבר נכון כל עוד הלכה לא נשרטת. השריטה פותחת פתח ללחות, המתגנבת מתחת ללכה וגורמת לשינוי הצבע לאפור הלא רצוי. לכן, מומלץ לבצע ניקוי ותחזוקה שוטפים, במיוחד כשמדובר בפרקטים או ברצפות משומנות.

טיפול ברצפות עץ

כמו בפרקט, ניתן לחלק את רצפות העץ גם לרצפות אטומות {לכה} ולא אטומות {שמן}.

הליכי הטיפול של רצפות עץ דומים לאלה של רצפות פרקט ,ותלויים בגימור המשטח. לא כל המוצרים מתאימים לגימור העץ: ישנם מוצרי טיפוח מיוחדים בעלי תקן, המתאימים גם לרצפות אטומות וגם לרצפות שטופלו בשמן ושעווה. מוצרי טיפוח אלו לא רק מגנים על הרצפה מפני שריטות עדינות, אלא גם מונעים מהלכלוך להידבק בקלות .

המניעה עדיפה על תרופה!

יותר מדי אנשים לא נוקטים פעולה מונעת: הם מתחילים לחפש פתרון רק כשרצפות העץ או הפרקט במצב גרוע, למרות שטיפולים שוטפים יכולים לבטל את הצורך בשיפוץ יסודי ולשמור על הרצפות לאורך זמן    .

רצפות עץ בגימור לכה מומלץ לשטוף עם מוצר טיפוח מיוחד, המעניק הגנה נוספת לעץ. שימוש של בערך פעמיים בשנה.

כדאי לטפל ברצפות פרקט בגמר שמן בערך פעם בשנה – תחזוקת השמן מעניקה להן שכבת מגן חדשה. 

זכרו! חשוב לוודא שלא יישאר עודף שמן על פני השטח: כאשר משאירים שלוליות שמן להתייבש על משטח העץ, הן משאירות כתמים עגולים ומכוערים .

מה עושים אם רצפת העץ נשרטת?

כמעט בלתי אפשרי להימנע משריטות – גם התקנה של סיליקון על כל הכיסאות אינה הבטחה לרצפה חלקה .

עם זאת, עם ניקוי ותחזוקה איכותיים, משטחי עץ ופרקט משומנים ובגמר לכה כמעט ולא מציגים שריטות.

מוצרי הטיפוח והתחזוקה של סירנובה גימור לכה מסייעים בשימורם של המשטחים. מריחת המוצר על המשטח ממלאת את השריטות הקטנות ואוטמת שוב את המשטח ביעילות.

אם יש על המשטח שריטות גדולות יותר או שריטות רבות, פני העץ מתחילים להאפיר ולכן, חשוב להשתמש בלכה ולמנוע זאת מבעוד מועד. ללא טיפול, ברגע שהעץ מגיע לנקודה מסוימת, הפתרון היחיד הוא ליטוש.

ניקיון נעים, סירנובה – ליין מוצרי איכות לגימור ותחזוקת עץ .

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם