המדריך המלא לצביעת עץ

שמן וקס לעץ - HWO TITAN

שרוצים לצבוע קיר בבית, המשימה היא די פשוטה – סותמים את הקירות עם שפכטל, משייפים ומתחילים לצבוע. לעומת זאת, שמדובר בעץ אין זה מספיק לקחת מברשת, צבע ולהתחיל לצבוע – צריך לדעת בדיוק מה לעשות, איך לעשות ולאיזה מטרה.

צביעת עץ דורשת מומחיות, אך עם הידע הנכון תוכלו לעשות זאת בעצמכם וכך תוכלו להעניק לעץ מראה יפה ובנוסף תוכלו לשמר את העץ לעוד כמה שנים טובות. אז אם התחלתם במחקר על התהליך אתם ועדיין לא בטוחים איך מתחילים? איך בוחרים צבע עץ נכון ומהן סדר הפועלות שיש ליישם על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר – אנחנו כאן כדי לעזור.

בשביל לסייע לכם לעשות זאת בעצמכם בצורה הטובה ביותר, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים מהמומחים שלנו.

מהו סוג העץ שאותו אתם רוצים לצבוע?

על מנת שתוכלו להפיק את המקסימום מתהליך הצביעה שלכם, חשוב מאוד להכיר את סוג העץ מולו אתם מתמודדים. כל סוג עץ דורש טיפול מעט שונה וישנם סוגים של חומרים וצבעים לעץ אשר מותאמים בהתאם לסוג העץ.

ישנם למשל עצים אשר דורשים טיפול מעמיק יותר מאחרים ולכן נצטרך להתאים את החומרים אותם נבחר בהתאם לתכונות המתאימות בכדי לקבל בסופו של דבר את התוצאה הרצויה.

מהי מטרת הצביעה?

לפי שמתחילים, חשוב מאוד להגדיר מהי מטרת הצביעה וזאת מהסיבה שישנם מגוון רחב של צבעים וכל אחד מהם מתאימים לפעולה אחרת. לרוב, מטרות הצביעה מתרכזות ל-2 מטרות עיקריות: חידוש ושימור.

  1. חידוש – ההתייחסות בחידוש שונה מאוד מההתייחסות בשימור – הן בפעולות שיש לבצע והן בבחירת הצבע עצמו. החידוש לרוב מתבצע על צבעים אטומים אשר מסתירים את שכבת הצבע הקיימת בצורה טובה יותר.
  2. שימור – המטרה השנייה היא שמור ומתן הגנה לזמן רב יותר כחלק מפעולות תחזוקה. גם במקרה הזה ישנן פעולות שיש לבצע לפני שמתחילים בתהליך הצביעה אך לרוב הצביעה תיעשה בצבע שקוף כדי לשמור על המראה הטבעי של העץ.

איך לבחור את הצבע המתאים?

ישנם סוגים שונים של צבעים:

  • צבעים אטומים
  • צבעים חצי שקופים
  • צבעים שקופים
  • צבעים על בסיס מים
  • צבעים על בסיס טרמפנטין
  • שמנים
  • לכות

ההיצע הרחב הזה עשוי לבלבל ולכן אם הגדרנו את מטרת הצביעה, ונבין איזו התייחסות ראויה לסוג העץ תוכל להקל על נושא הבחירה ולצמצם את את כל האפשרויות הפחות רלוונטיות.

ההמלצה היא לא לחפש את הזול ולבחור דווקא בצבע עץ איכותי עם טכנולוגיה מתקדמת (רצוי ידידותי לסביבה). ככל שהצבע איכותי יותר הוא יחזור לעומק העץ ויספק לו שכבת הגנה מפני מזיקים, ריקבון, עובש, פטריות ועוד.

מלבד הסוג של הצבע כמובן שיש לבחור גם גוון בהתאם לטעמכם האישי והתוצאה אותה תרצו להשיג.

לפני מתחילים, חשוב מאוד לזכור

ממש כמו שפתחנו את המדריך, זה לא מספיק לקנות מברשת וצבע ולהתחיל בתהליך הצביעה. נדרשת עבודת הכנה.

לפני שמתחילים יש לנקות את העץ מאבק, לכלוך וכל מפגע שעלול להפריע לכם בתהליך הצביעה. במקרים הקשים יותר יש לעשות שימוש בחומרי ניקוי אשר מיועדים לניקוי עצים ולהסיר את כל הכתמים והלכלוכים.

לצפייה במוצרי ניקיון לעץ לחצו כאן >>

רק לאחר שהעץ נקי ויבש אפשר להתחיל. מומלץ גם ללטש את העץ במיוחד אם הוא סדוק שרוט או פגום.

אחרי שהכל מוכן, אפשר להתחיל ליישם

אחרי שהעץ נקי, מלוטש ויבש אפשר להתחיל בעבודה. מומלץ לפני שמתחילים לעיין בהוראות השימוש של הצבע שבחרתם (לכל סוג צבע הוראות שימוש משלו) וכך תוכלו להשיג את התוצאה האופטימלית.

יש לקחת בחשבון כי במצבים מסוימים יש צורך במספר “ידיים” אך שוב, זה תלוי בצבע שבחרתם ובגוון אותו תרצו להשיג.

לפני סיום…

לפני שאנחנו מסיים, מומלץ לשקול ליישם שכבת הגנה נוספת המכילה חומר משמר אשר חודר לעומקו של העץ ומעניק לו הגנה מירבית לאורן שנים (למרות שישנם צבעים המעניקים זאת).

פעולה זו הופכת את העץ לעמיד יותר ומסייעת לו והתמודד טוב יותר עם תנאי חוץ, מזיקים למיניהם ומפגעי מזג אויר.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם